close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 29 sierpnia 2017

  W Lipsku w kościele ewangelickim św. Mikołaja (Nikolaikirche) odbyło się polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. W jego trakcie został poświęcony proporzec 1 Lipskiej Drużyny Harcerskiej im. Księcia Józefa Poniatowskiego.

  W nabożeństwie udział wzięli proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Lipsku, ks. Edward Wąsowicz oraz pastor Friedrich Magirius, działacz społeczno-polityczny (w latach 1974-1982 przewodził Akcji „Znak Pokuty”, jest honorowym obywatelem Krakowa). Obecni byli także Konsul Honorowy RP w Lipsku Markus Kopp oraz zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Berlinie, Małgorzata Bochvic-Ivanovska. Wydział Konsularny Ambasady reprezentował wicekonsul Marek Sorgowicki. W nabożeństwie wzięli udział także polscy harcerze z Lipska, a także drużyny ZHR z Łodzi i Krakowa oraz przybyły na tę uroczystość z Londynu przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego Poza Granicami Kraju.

   

  Proporzec wykonany został ze środków polonijnych Placówki. Lipska drużyna kontynuuje bogate międzywojenne tradycje polskiego harcerstwa w Niemczech Pierwsze drużyny harcerskie powstały tutaj już w roku 1932, a dwa lata później w Lipsku w harcerskich polskich mundurach można było zobaczyć ok. 40 dzieci. Drużyna działała w ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech (ZHPwN). Od przełomowego 1934 roku lipscy harcerze i harcerki bardzo aktywnie udzielali się harcersko: biorą udział w zlocie młodzieży polskiej z zagranicy w Warszawie (1934 rok), na polskim Śląsku obozują z polskimi druhami (1934 i 1935 rok), uczestniczą w szkoleniach i kursach instruktorskich.


  W 1935 roku w Lipsku działało już 50 harcerzy, którzy powołują 4 drużyny: 3 męskie i 1 żeńską. Dodatkowo nowa grupa powstaje w Meuselwitz na południe od Lipska.  Pracą harcerską kierował na miejscu nauczyciel - Druh Ryszard Knosała, a od roku 1934 pracownik polskiego konsulatu w Lipsku Druh Nowaczyk (źródła nie podają imienia).

   

   

  Więcej na ten temat na stronie internetowej drużyny:

  http://harcerstwoleipzig.blox.pl/2017/07/Proporzec-harcerski-4092017.html

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: