close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 9 czerwca 2017

  - Upadek Muru Berlińskiego oznaczał też upadek murów oddzielających nasze kraje od Europy, powiedział ambasador Andrzej Przyłębski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika, upamiętniającego wkład Polski, Czech, Słowacji i Węgier w obalenie Muru Berlińskiego, która miała dzisiaj miejsce w Berlinie.

  Dziękując inicjatorom ambasador podkreślił, że jest to pierwszy taki symbol w Berlinie, upamiętniający rolę przemian w Polsce, ówczesnej Czechosłowacji i na Węgrzech dla całego kontynentu. Pomnik usytuowany jest obok miejsca pamięci Mur Berliński w centrum Berlina.

   

  W uroczystości, obok przedstawicieli fundacji, wzięli udział m. in.: federalna Sekretarz Stanu ds. Kultury i Mediów Monika Grütters, pełnomocnik kraju związkowego Berlin przy rządzie federalnym Sawsan Chebli, Rita Süssmuth, była przewodnicząca Bundestagu, a także ambasadorowie Czech Tomáš Podivínský, Słowacji Peter Lizák i Węgier Péter Györkös.

   

  Po ceremonii odsłonięcia pomnika w domu Św. Łazarza, filii Fundacji Bethel, odbyło się międzynarodowe kolokwium, poświęcone pokojowym przemianom 1989 r. w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Ze strony polskiej w dyskusji uczestniczył prof. Jacek Czaputowicz, który podzielił się swoimi doświadczeniami z działalności opozycyjnej w PRL. Zwrócił uwagę, że państwa Grupy Wyszehradzkiej nadal dużo łączy, mamy wspólne interesy, prowadzimy razem politykę zagraniczną.

  Wojciech2
  Wojciech1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: