close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 marca 2017

  W piątek, 24 marca 2017 r. odbyło się w siedzibie Ambasady RP w Berlinie spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego, zmarłego w 2010 r. w Berlinie wybitnego historyka sztuki i specjalisty w dziedzinie ochrony zabytków.

  Uroczystość było powiązane z wydaniem separatum Dem gemeinsamen Kulturerbe vepflichtet (tłum. Zobowiązani wspólnemu dziedzictwu kulturowemu), które ukazało się w Jahrbuch für die Geschichte Mittel- und Ostdeutschlands 2015 i jest zestawieniem tekstów o życiu i działalności prof. Tomaszewskiego.

   

  W spotkaniu uczestniczyło ok. 25 osób, które były związane przede wszystkim zawodowo z prof. Tomaszewskim. Wśród nich obecny był były Ambasador RFN w Polsce, Johannes Bauch, była przewodnicząca zarządu Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, dr Rosemarie Wilcken, a także Michał Dębowski przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

   

  Goście zostali powitani przez prof. A. Przyłębskiego, Ambasadora RP w Berlinie,  dr Konrada Vanja, byłego dyrektora Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie i członka zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz dr Guido Hinterkeusera, współwydawcy  separatum.

   

  Krótki wykład o życiu prof. A. Tomaszewskiego został wygłoszony przez Irmela Spelsberg, inicjatorkę nie tylko wydarzenia w Ambasadzie, ale także wydania separatum.

  Ambasador A. Przyłębski
  Ambasador A. Przyłębski
  dr Konrada Vanja
  dr Konrada Vanja
  dr Guido Hinterkeuser
  dr Guido Hinterkeuser
  Irmel Spelsberg
  Irmel Spelsberg
  Portet prof. A. Tomaszewskiego
  Portet prof. A. Tomaszewskiego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: