close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 18 marca 2017

  Problematyka związana ze współpracą międzynarodową w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi była tematem dwudniowej (15-16 marca) wizyty w Berlinie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wójcika.

  Wiceminister spotkał się z Polakami, którzy mają problemy w relacji z niemieckimi instytucjami zajmującymi się sprawami opieki nad dziećmi. Była to pierwsza od lat wizyta w Niemczech polskiego ministra, który zajmuje się sytuacją polskich rodziców i dzieci, gdy na obczyźnie stają wobec groźby rozdzielenia z rodziną.

   

   

  - Wsłuchiwałem się w głos naszych rodaków, za co byli bardzo wdzięczni – mówi Michał Wójcik. 

   

  Sekretarz Stanu rozmawiał również z prawnikami i przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy zajmują się działalnością  Jugendamtów – niemieckich urzędów ds. dzieci i młodzieży.

   

  - To było bardzo dobre, kilkugodzinne spotkanie, podczas którego zdiagnozowaliśmy sytuację i wskazaliśmy możliwości pomocy naszym obywatelom – zaznacza Michał Wójcik.

   

  Wiceminister  spotkał się z Sekretarzem Stanu w niemieckim Federalnym Ministerstwie Rodziny, Seniorów, Kobiet i Dzieci – dr. Ralfem Kleindiekiem. Rozmowy dotyczyły między innymi tego, by w sytuacjach spornych, kiedy prowadzone są postępowania dotyczące praw opiekuńczych, polskie dzieci, jeśli zachodzi konieczność umieszczenia ich w rodzie zastępczej, trafiały do polskich opiekunów.

   

  - Chodzi o to, aby miały cały czas kontakt z językiem polskim –  podkreśla Michał Wójcik.

   

  Poruszono również kwestię udziału przedstawiciela władz RP na wszystkich etapach postępowania w sprawach dotyczących sprawowania opieki  nad dziećmi polskich obywateli, a więc zarówno w sądzie, jak w procedurach stosowanych przez Jugendamty.

   

  Nowe standardy współpracy

   

  - W  maju sugestie te zostaną przedstawione ministrom krajów związkowych. Zasygnalizowaliśmy także konieczność przeprowadzenia spotkania w sprawie mediacji transgranicznych – informuje Michał Wójcik.

   

  Do takiego spotkania ma dojść jesienią w Warszawie, w Ministerstwie Sprawiedliwości, z udziałem przedstawicieli rządu niemieckiego. Będzie ono poprzedzało sympozjum mediacyjne, w którego zorganizowanie zaangażowały się oba kraje. 

   

  Wiceminister wyraża wdzięczność polskim dyplomatom za pomoc w organizacji wizyty w Berlinie i podkreśla, że  jest szansa na wypracowanie zupełnie nowych standardów współpracy międzynarodowej w sprawach dotyczących opieki nad dziećmi. Ma to związek z przygotowywanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem ustawy, która reformuje postępowanie z wnioskami o przekazanie dziecka za granicę, wynikającymi z Konwencji Haskiej, a także daje instrumenty prawne niezbędne do reagowania w przypadkach odebrania za granicą dziecka polskiemu obywatelowi lub zagrożenia dobra takiego dziecka.

   

  Żródło:   Ministerstwo Sprawiedliwości

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: