close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 grudnia 2017

  W ambasadzie odbyło się uroczyste wręczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi panu Klausowi Leutnerowi, działaczowi społecznemu zaangażowanego na rzecz upamiętniania ofiar i miejsc związanych ze zbrodniami nazistowskimi.

  Wręczenia Orderu dokonał Ambasador RP w Berlinie Andrzeja Przyłębski uczestniczący w uroczystości wraz z małżonką, Julią Przyłębską. W wydarzeniu wzięło udział ponad 40 osób, w tym wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, członek zarządu dzielnicy Treptow-Köpenick Cornelia Flader, a także delegacje z Głowna i Rawy Mazowieckiej, młodzież szkolna z Głowna i Berlina, przedstawiciele archidiecezji berlińskiej oraz niemieckich organizacji społecznych. Po uroczystości młodzież szkolna z Polski i Niemiec oraz delegacja miasta Głowna odwiedziła w towarzystwie K. Leutnera i M. Sorgowickiego kwaterę robotników przymusowych na cmentarzu św. Jadwigi w Berlinie.  Uroczystość została zorganizowana przez Wydział Konsularny w dniu 25.11.2017.


  K. Leutner od początku lat dziewięćdziesiątych zajmuje się społecznie dokumentowaniem zbrodni nazistowskich, w szczególności popełnionych na terenie Berlina, oraz przywracaniem pamięci o ofiarach, w tym o Polakach. W roku 2000 założył stowarzyszenie „Initiative KZ-Außenlager Lichterfelde“, organizującą coroczne uroczystości w rocznicę zakończenia II wojny światowej i spotkania z żyjącymi jeszcze więźniami działającego w l. 1942-1945 na terenie Berlina obozu Lichterfelde odnalezionymi przez niego w kilkunastu krajach europejskich. Dzięki jego badaniom w udało się ustalić personalia osób spoczywających w mogile na cmentarzu w berlińskiej dzielnicy Altglienicke (pochowanych jest tam 1284 więźniów Sachsenhausen oraz ofiary eutanazji), wśród nich 436 Polaków, w tym 18 księży. Fakt pochówku księży oraz nazwiska pochowanych tam ofiar udało się ustalić w 2016 r. dzięki współpracy Klausa Leutnera z historykami z berlińskiej kurii arcybiskupiej. K. Leutner pomógł także wielu prywatnym osobom z Polski odnaleźć informacje o bliskich zaginionych podczas II wojny światowej oraz ustalić ich miejsce spoczynku. Jedną z takich osób jest Anna Leonarska, która zwróciła się do Ambasady z pomysłem wystąpienia o Order Zasługi. K. Leutner inicjował także wiele międzynarodowych polsko-niemieckich historycznych projektów z udziałem młodzieży. Jest również autorem i współautorem wielu publikacji i artykułów na temat obozów koncentracyjnych (wydanie zbiorowe pt. „Miejsca terroru“), pracy przymusowej dla Deutsche Reichsbahn oraz obozów pracy przymusowej w Europie.

  IMG_4335
  IMG_4342
  IMG_4394
  IMG_4399
  IMG_4416
  IMG_4471
  IMG_4511
  IMG_4518
  IMG_4433

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: