close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 lutego 2019

  Komunikat ws. wystawy „Noch ist Polen nicht verloren” („Jeszcze Polska nie zginęła”) z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w 1918 r.

   

   

  W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi zakończenia prezentacji w Berlinie wystawy: „Noch ist Polen nicht verloren” („Jeszcze Polska nie zginęła”) z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości w 1918 r. Ambasada RP w Berlinie wyjaśnia, że projekt ten został zakończony w dniu 18 lutego 2019 r.

   

  Realizatorem i koordynatorem projektu stworzenia i prezentacji wystawy była Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie (FPNP) z siedzibą w Warszawie. Pomysłodawcą i autorem wystawy był prof. Arkadiusz Stempin – historyk i politolog z Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, który stał również na czele zespołu realizującego projekt.

   

  Patronat nad wystawą objął Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski. Należy przy tym zaznaczyć, że ani Ambasada, ani MSZ nie partycypowały w kosztach przygotowania i prezentacji wystawy.

   

  Wystawa, której otwarcie nastąpiło 6 lipca 2018 r., składała się z 36 wielkoformatowych paneli zawieszonych w estetyczny sposób na przęsłach ogrodzenia działki polskiej Ambasady przy ul. Unter den Linden. Panele wykonane zostały  z materiałów o wysokiej odporności, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na warunki atmosferyczne.

   

  Wystawa prezentowała wysiłki i osiągnięcia sześciu pokoleń Polaków od momentu utraty niepodległości i rozbiorów Polski do chwili jej odzyskania w 1918 r. oraz budowanie niepodległego państwa w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

   

  Każdy z 36 tematów był zilustrowany obrazem, zdjęciem lub grafiką i opatrzony krótkim komentarzem historyczny w języku niemieckim i angielskim.

  Pierwotnie planowany do końca 2018 r. okres prezentacji wystawy został przedłużony i zakończył się 18 lutego 2019 r. w związku z koniecznością przygotowania miejsca na prezentację kolejnej wystawy.

   

  Należy podkreślić, że Ambasada RP w Berlinie bardzo chętnie udostępnia swoje podwoje dla różnych projektów i wydarzeń polskich podmiotów, których celem jest przypominanie polskiej historii bądź sławienie walorów turystycznych i innych osiągnięć naszego kraju.

   

  Ambasada nie ukrywa również faktu, że na trzech panelach w tekście angielskim zostały zauważone pewne błędy językowe, które zostały już poprawione w wersji elektronicznej, aby móc dalej prezentować tę wystawę w Internecie. Jesteśmy też wdzięczni wszystkim wnikliwym obserwatorom tej wystawy, którzy wyłapali te błędy. Jest to dla nas najlepszy dowód, że wystawa była uważnie oglądana przez kilkaset tysięcy mieszkańców Berlina i osoby odwiedzające stolicę Niemiec.

   

  Już teraz pragniemy zaprosić wszystkich zainteresowanych do obejrzenia kolejnej wystawy, poświęconej tym razem polskiej architekturze, którą odsłonimy w marcu 2019 r.

   

   

  Ambasada RP w Berlinie

   

   

  Komunikat ws. wystawy „Noch ist Polen nicht verloren” („Jeszcze Polska nie zginęła”).pdf

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: