close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 września 2013

  Sanatorium w Trzebiechowie jedynym dziełem artysty na terytorium Polski

  W dn. 5-6 września 2013 r. odbyła się w Trzebiechowie Międzynarodowa Konferencja Naukowa związana z jubileuszem obchodów 150-lecia urodzin światowej sławy belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde, którego jedynym dziełem na terenie Polski jest wystrój i wyposażenie wnętrz dawnego sanatorium w Trzebiechowie.

   

  Podczas konferencji trzebiechowski zabytek zaprezentowany został w kontekście prowadzonych w ostatniej dekadzie  wspólnych polsko-niemieckich badań i prac remontowo-konserwatorskich. Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych specjalistów, znawców twórczości Van de Velde, konserwatorów i naukowców z  Polski i Niemiec. Podczas konferencji przypomniano dzieje Trzebiechowa,  zaprezentowano także zabytek jako „produkt turystyczny”, który stanowi potencjał dla rozwoju turystyki transgranicznej.

   

  Organizatorami konferencji byli Powiat Zielonogórski i „Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND”, przy współpracy z  Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Stowarzyszeniem na rzecz Odnowy i Rewaloryzacji Dzieła Henrego van de Velde w Polsce oraz Gminą Trzebiechów. Honorowy patronat nad konferencja objęli: Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Ambasador  Królestwa Belgii w Warszawie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Lubuski oraz Marszałek Województwa Lubuskiego.

   

  W konferencji wzięło udział blisko 120 osób z Polski i Niemiec. Jej gościem był także p. A. Szynka, Zastępca Ambasadora RP w Berlinie, który w 2011 roku wręczył w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panu Erwinowi Bockhorn-von der Bank złotą odznakę „Za opiekę nad zabytkami”.

   

  DSC_0011
  zajawka
  Zdjęcie nr 2

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: