close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 lutego 2019

  – Sojusz Północnoatlantycki od blisko 70 lat stoi na straży pokoju, bezpieczeństwa i dobrobytu państw członkowskich leżących po obu stronach Atlantyku – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

   

   

  Tematyka tegorocznej konferencji obejmowała kwestie współpracy obronnej, sytuacji w Europie Południowo-Wschodniej czy aktualnych kryzysów w różnych regionach świata - wojny w Syrii i konfliktach w regionie Sahelu.

   

   W dyskusji panelowej zatytułowanej „Defence Cooperation” z udziałem ministra Czaputowicza uczestniczyli również premier Norwegii Erna Solberg, minister do spraw Europy i zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland, minister spraw zagranicznych Japonii Taro Kono oraz senator USA Lindsey Graham.

   

  W trakcie dyskusji minister Jacek Czaputowicz podkreślił znaczenie NATO i konieczność wzmacniania jego sił, zauważając, że współpraca transatlantycka jest teraz dla Europy ważniejsza niż była kiedykolwiek wcześniej.

   

  – Państwa  europejskie powinny skupić się na wzmacnianiu swoich zdolności obronnych poprzez zwiększenie wydatków na zbrojenia i ulepszanie współpracy operacyjnej, tak by połączone siły sojusznicze pod dowództwem NATO były gotowe do skutecznego działania wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba – ocenił szef polskiego MSZ.W czasie swojego wystąpienia na temat przyszłości współpracy obronnej, minister Czaputowicz odniósł się również do polityki obronnej UE. – Rozwój i wzmacnianie zdolności obronnych w ramach Unii Europejskiej powinno być procesem komplementarnym wobec współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – wskazał. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że w najbliższej przyszłości nie można mówić o budowaniu efektywnej „armii europejskiej” w oderwaniu od NATO i bez obecności wojsk amerykańskich.

   

  Na marginesie Konferencji minister Jacek Czaputowicz spotkał się m. in. z głównym negocjatorem UE ds. Brexitu Michelem Barnierem, przewodniczącym Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego Davidem Harrisem, zastępcą sekretarza ds. energii USA Danem Brouillette, a także ministrem ds. federalnych i europejskich Bawarii Florianem Herrmannem.

   

  Przy okazji wizyty w Monachium szef polskiej dyplomacji rozmawiał także z Wysoką Przedstawiciel Federiką Mogherini na temat spotkania ministerialnego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 lutego br.

   

  Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, organizowana od 1962 r., stanowi unikatowe i prestiżowe forum dyskusji w gronie najważniejszych przywódców światowych, parlamentarzystów i przedstawicieli świata nauki z Europy, USA i Rosji nt. aktualnych kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: