close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 lutego 2019

  - Zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce będzie miało znaczenie dla całej wschodniej flanki NATO. Jeśli będzie trzeba, Pentagon dostanie więcej czasu na przedstawienie Kongresowi opinii w tej sprawie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak po spotkaniu z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem.

   

   

  Minister obrony narodowej uczestniczył 15 i 16 lutego br. w 55. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

   

  - Odbyłem owocne spotkanie w Monachium z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA nt. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jesteśmy jak maratończyk, który wbiega na 35 km trasy. Już wiemy, że osiągniemy dobry czas i ukończymy bieg z sukcesem, ale przed nami wciąż dużo wysiłku – oznajmił po spotkaniu minister Mariusz Błaszczak.

   

  Szef MON zaznaczył, że wspólnie ze stroną amerykańską koncentrujemy uwagę na zrealizowaniu dobrego projektu i osiągnięciu wspólnego sukcesu. Minister zaznaczył, że osiągniecie porozumienia będzie sukcesem Polski i zapewnieniem bezpieczeństwa flanki wschodniej.

   

  Jak powiedział minister, takie stanowisko podziela również minister obrony Estonii Juri Luik, z którym szef MON także rozmawiał w Monachium o bezpieczeństwie w regionie wschodniej Europy.

   

  Szef MON przypomniał, że Pentagon ma do marca przedstawić amerykańskiemu Kongresowi ocenę zasadności zwiększenia liczby żołnierzy w Polsce i powiedział:

  - Dzisiaj po rozmowie z Patrickiem Shanahanem dowiedziałem się, że to są daty orientacyjne. Jeżeli trzeba będzie więcej czasu na przygotowanie dobrego projektu, to ten czas zostanie znaleziony.

   

  W ramach  Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa,  szef MON, w sobotę, 16 lutego, przeprowadził także rozmowy bilateralne z ministrami obrony Kanady i Finlandii. 

   

  Spotkał się także z senatorem USA Jimem Inhofem oraz wziął udział w śniadaniu roboczym na zaproszenie byłego sekretarza obrony USA Williama Cohena, obecnie sekretarza grupy doradczej Cohen Group. Spotkanie było poświęcone m.in. zagrożeniom dla bezpieczeństwa europejskiego ze strony Rosji, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz wyzwaniom dla NATO w 2019 roku.

   

  *****

   

  Zapoczątkowane w 1963 roku coroczne spotkania przedstawicieli świata polityki, bezpieczeństwa, organizacji międzynarodowych, świata nauki i gospodarki są prestiżowym forum wymiany opinii gromadzącym liderów i kluczowych decydentów z całego świata. W tegorocznej edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, udział bierze ponad 500 uczestników, 40 szefów państw i rządów oraz ponad stu ministrów.

   

  Źródło:

  Ministerstwo Obrony Narodowej

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: