close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 listopada 2017

  Z okazji Narodowego Święto Niepodległości Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec, prof. Andrzej Przyłębski wraz z małżonką Julią Przyłębską, prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej zaprosili niemiecką Polonię na uroczysty koncert.

   

   

  W tym roku razem z Polonią, ale również z niemieckimi partnerami oraz z liczną grupą dziennikarzy z Polski świętowaliśmy wspólnie 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Temu szczególnemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - mężowi stanu Polski i Europy, przygotowana przez Muzeum w Sulejówku.

   

  W swoim powitaniu licznie przybyłych gości Pan Ambasadora nawiązywał do faktów historycznych związanych z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku oraz wspomniał, że rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

   

  Odniósł się też do wyrażanej często na Zachodzie krytyki, że naród to kategoria przestarzała, czasami nawet niebezpieczna. To nieprawda - zaznaczył – że "dopiero z powstaniem narodu (...) nastała era wojen". "Największe boje prowadziły państwa wielonarodowe, pragnące zdominować inne, zająć ich terytorium lub przejąć ich kapitał ludzki oraz bogactwa naturalne".

   

  Ambasador Przyłębski wyraził też dumę z faktu, że "teraz, gdy po 25 latach rozwoju obciążonego nieco garbem postkomunizmu polskie społeczeństwo odzyskało w pełni kontrolę nad swoim krajem, Polska staje się wzorcem państwa nowoczesnego".

   

  Ambasador nawiązał też do słów Jarosława Kaczyńskiego, że "musimy budować Polskę, która da poczucie, że być Polakiem, to znaczy być kimś ważnym w Europie".

   

  W części przemówienia wygłoszonej w języku niemieckim Pan Ambasador apelował do Niemców, by wsparli Polskę w drodze do nowej zreformowanej Europy. Przyłębski zaapelował również do mieszkających w Niemczech Polaków o silniejsze włączanie się w proces "odnowy polskiego ducha.

   

  Obchody Święta Niepodległości Polski uświetnił koncert Mietka Szcześniaka. Polski wokalista wykonał zaaranżowane w stylu latynoamerykańskim piosenki oparte na tekstach księdza Jana Twardowskiego.

  _MG_1643
  _MG_1646
  _MG_1652
  _MG_1653
  _MG_1656
  _MG_1657
  _MG_1661
  _MG_1662
  _MG_1666
  _MG_1671
  _MG_1684
  _MG_1689
  _MG_1714
  _MG_1715

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: