close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 17 stycznia 2017

  Ambasador Andrzej Przyłębski wziął udział w siedzibie przedstawicielstwa Brandenburgii w Berlinie w konferencji zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki i Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, poświęconej historii sąsiedztwa polsko-niemieckiego.

  Dotychczasowe wyniki mówią same za siebie: 250 projektów w latach 2009-2015, o łącznej sumie około 7 milionów euro - to sprawia dobre wrażenie. Gratuluję! Życzę Fundacji na rzecz Nauki wielu sukcesów, nie tylko w promowaniu wiedzy o stosunkach polsko-niemieckich, ale także w ratowaniu Europy z kryzysu, w którym się znajdujemy – powiedział Ambasador Przyłebski podczas inauguracji konferencji. Słowa powitalne wygłosili również Martin Gorholt, przedstawiciel Brandenburgii przy Federacji oraz Rita Süssmuth, pełniąca obowiązki przewodniczącej zarządu Fundacji na rzecz Nauki.

   

  Konferencja składała się z dwóch paneli dyskusyjnych poświęconych różnym spojrzeniom na historię sąsiedztwa polsko-niemieckiego, które uprościć ma wspólny podręcznik do historii. W panelu udział wzięli: Hans-Jürgen Bömelburg (Gießen), Igor Kąkolewski (Berlin), Michael G. Müller (Halle/S.), Zofia Wóycicka (Berlin), który moderował Witold Gnauck (Frankfurt n/Odrą). Drugi panel odnosił się do kwestii historycznych relacji polsko-niemieckich na przykładzie treści zawartych w programach telewizyjnych. Na podium dyskutowali Igor Kąkolewski (Berlin), Andrzej Klamt (Wiesbaden), Magdalena Marszałek (Potsdam), Michael G. Müller (Halle/S.), a oprowadził go Peter Oliver Loew (Darmstadt).

   

  Podczas konferencji wyświetlono również film w reżyserii Andrzeja Klamta „Polska i Niemcy: Historia sąsiedztwa”, który powstał na zlecenie stacji publicznej ZDF w związku z 25. rocznicą podpisania Traktatu polsko-niemieckiego o dobrym sąsiedztwie.

   

  1
  2
  3
  4
  kas1
  kas2
  kas3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: