close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 czerwca 2019

  Szef polskiego rządu wziął udział w Europejskim Forum Nauki, Badań i Innowacji w Dreźnie. Celem organizowanego wydarzenia było zainicjowanie dialogu na temat konkurencyjności i innowacyjności europejskich gospodarek oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami reprezentującymi świat nauki, polityki i gospodarki. Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników z Niemiec, Polski i Czech.

   

   

  Polska chce dalej odgrywać aktywną rolę w poszukiwaniu rozwiązań dla naszych wspólnych wyzwań europejskich – mówił premier. Wśród nich wymienił m.in. konieczność przygotowania się na scenariusz bezumownego brexitu, rozszerzenie UE na państwa Bałkanów Zachodnich i zachowanie związków transatlantyckich.

   

  Jak dodał, bardzo ważne dla Europy, jako kontynentu, jest to, by znowu stała się liderem w obszarze zaawansowanych technologii i przemysłu. Dla naszych wspólnych wyzwań w Europie przedstawiamy konstruktywne wnioski jak swoboda usług, obronność, klimat, migracje, cyfryzacja – kontynuował.

  Mamy silny mandat demokratyczny, by mówić o przyszłości Europy. Polska jest doświadczonym członkiem UE, który przedstawia swoją wizję –  podsumował szef rządu.

   

  Podczas wizyty w Dreźnie premier spotkał się również z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-niemieckich, sytuacji Polonii w Niemczech, przyszłości UE, polityki wschodniej oraz współpracy bilateralnej z Saksonią.

   

  Europejskie Forum Nauki, Badań i Innowacji zostało zorganizowane we współpracy Kraju Związkowego Saksonia z prestiżową instytucją badawczą Helmholtz-Gemeinschaft oraz z instytucjami: Fraunhofer-Gesellschaft, Max-Planck-Gesellschaft i Leibniz-Gemeinschaft.

   

  Źródło: Kancelaria Premiera

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: