close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 września 2014

  Pierwsze wystąpienie polskiego prezydenta w niemieckim Parlamencie

  W dniu 10. września 2014 r. prezydent RP Bronisław Komorowski wziął udział na zaproszenie przewodniczącego Bundestagu N. Lammerta w uroczystych obchodach upamiętniających  75. rocznice napaści nazistowskich Niemiec na Polskę. Prezydent wygłosił w Niemieckim Bundestagu przemówienie, w którym odniósł się do przyjaźni polsko-niemieckiej i procesu pojednania, upadku komunizmu w Europie oraz nawiązał do współczesnych konfliktów, w szczególności obecnie trwającego na Ukrainie. Prezydent opowiedział się m.in. za powołaniem polsko-niemieckiej wspólnoty odpowiedzialności i wzmocnieniem współpracy transatlantyckiej.

   

  Podczas uroczystości głos zabrał również przewodniczący Bundestagu N. Lammert, który mówił o cudzie pojednania między Polakami i Niemcami mimo tragicznych doświadczeń okresu okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy. N. Lammert zaznaczył w tym kontekście, że Polska w wyniku niemieckich działań wojennych stała się największym cmentarzem europejskiej cywilizacji.

   

  Prezydent B. Komorowski był pierwszym polskim prezydentem, który wystąpił na forum Bundestagu. Dotychczas w miejscu tym głos zabierali prezydenci: USA, Francji, Rosji, Czech, RPA i Izraela.

   

  Na uroczystości w Bundestagu obecni byli m.in. prezydent federalny J. Gauck, kanclerz A. Merkel,  przewodniczący Bundesratu S. Weil oraz były prezydent Ch. Wulff. Podczas wizyty w Berlinie prezydentowi RP towarzyszyła wiceminister spraw zagranicznych H. Mościcka-Dendys.

   

  Na zakończenie wizyty, prezydent B. Komorowski wraz z prezydentem federalnym J. Gauckiem i przewodniczącym Bundestagu N. Lammertem złożyli kwiaty pod fragmentem muru Stoczni Gdańskiej, symbolu upadku komunizmu w Europie.

   

  Tekst przemowienia prezydenta B. Komorowskiego

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: