close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 września 2018

  Pani Julia Przyłębska, żona Ambasadora RP w Niemczech oraz Prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, zainaugurowała 17 września 2018 r. w Berlinie cykl spotkań przedstawicielek świata dyplomacji i polityki. Okazją do spotkania był obchodzony obecnie w Polsce Rok Praw Kobiet, ustanowiony uchwałą Sejmu RP.

   

   

  Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu odbyło się w rezydencji Ambasadora RP w Republice Federalnej Niemiec i poświęcone było problemowi nierówności ekonomicznych oraz sposobom ograniczania tego zjawiska.

   

  W spotkaniu wzięły udział dyplomatki oraz żony dyplomatów pracujących w Niemczech z Ukrainy, Litwy, Gruzji, Mołdowy, Węgier, Rumunii, Białorusi, Salwadoru, a także przedstawicielki świata polityki, ważnych instytucji rządowych, fundacji i stowarzyszeń.

   

  Uczestniczki spotkania zgodziły się, że problem nierówności jest jednym z kluczowych wyzwań współczesnego świata.

   

  Niepokoje w różnych częściach globu, których źródłem są bardzo często nierówności ekonomiczne uświadamiają nam wszystkim, że jeśli nie zbudujemy bardziej solidarnego świata, który walczy aktywnie z tymi nierównościami w każdym wymiarze, od społeczeństwa obywatelskiego po elity polityczne, możemy zapłacić za to wysoką cenę” – powiedziała Julia Przyłębska, otwierając spotkanie.

   

  Organizatorka spotkania podzieliła się również swoimi doświadczeniami z pracy sędziego oraz Prezesa Trybunału Konstytucyjnego podkreślając, że „prawo - jakkolwiek nieczęsto jest tak postrzegane - ma ogromną rolę w walce z nierównościami ekonomicznymi. Może się to odbywać zarówno poprzez zapobieganie oligarchizacji gospodarki poprzez prawo konkurencji, jak również poprzez stanie na straży generalnej zasady równości wszystkich wobec prawa oraz sprawności i efektywności władzy sądowniczej” – podkreśliła Julia Przyłębska. Dostęp do edukacji, nierówne płace, szklane sufity, prawa niepełnosprawnych i seniorów to problemy, z którymi musimy sobie poradzić, myśląc o nierównościach – dodała Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

   

  Pani Julia Przyłębska zaproponowała podczas spotkania ustanowienie wyróżnienia dla osób lub instytucji, które podejmują działania na rzecz niwelowania nierówności ekonomicznych.

  Wystąpiła równocześnie z propozycją, aby patronką wyróżnienia została Urszula Ledóchowska - arystokratka, zakonnica, święta katolicka, działaczka społeczna, założycielka pierwszego w Polsce internatu dla dziewcząt w Krakowie.

   

  Szczegółowy regulamin wyróżnienia zostanie opracowany w najbliższym czasie i przedyskutowany w gronie osób, deklarujących gotowość współpracy.

   

  Spotkanie Pań uświetnił koncert najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, w tym szczególnie uwzględniona została twórczość polskich kompozytorów.

  Wiele uczestniczek podzieliło się swoimi refleksjami na temat nierówności ekonomicznych współczesnego świata oraz sposobów ograniczania tego zjawiska z przedstawicielami polskich publicznych i prywatnych mediów.

  DSC_1507
  DSC_1534
  DSC_1533
  DSC_1527
  DSC_1573
  DSC_1582
  DSC_1529
  DSC_1514
  DSC_1531
  DSC_1540
  DSC_1522
  DSC_1517
  DSC_1523
  DSC_1577
  DSC_1581
  DSC_0008
  DSC_0015
  DSC_0019
  DSC_0034
  DSC_1641
  DSC_1645

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: