close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 lutego 2015

  - Chcemy skutecznej dyplomacji, chcemy wspólnie pomagać w rozwiązywaniu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Podstawą do tego jest zachowanie solidarności europejskiej – podkreślił minister Grzegorz Schetyna podczas spotkania w Warszawie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

  Rozmowy ministrów koncentrowały się przede wszystkim wokół kryzysu na Ukrainie i szans na jego rozwiązanie. Ministrowie rozmawiali też w tym kontekście o współpracy polsko-niemieckiej i w formacie Trójkąta Weimarskiego.

  Jesteśmy w trudnych czasach, gdzie potrzebna jest solidarna postawa Europy i najlepsza dyplomacja. Tylko ona może rozwiązać te problemy, które przed nami stoją – zaznaczył minister Schetyna. Dodał, że współpraca polsko-niemiecka i weimarska daje na to szansę: - Wpisujemy w tę współpracę odpowiedzialne spojrzenie na przyszłość Europy, na sprawy bezpieczeństwa, starania, żeby zaprzestać działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

   

  Ministrowie wspólnie zaznaczyli, że obecnie podstawą do rozmów pokojowych jest realizacja zobowiązań przyjętych przez strony konfliktu w Mińsku we wrześniu 2014 r. Zwrócili uwagę, że walki na wschodzie Ukrainy przybrały charakter klasycznego starcia, w którym obie strony konfliktu odnotowują coraz większe straty. Minister Schetyna nawiązał do środowego ostrzału artyleryjskiego szpitala w Doniecku, gdzie zginęli cywile.

  Ubiegłe tygodnie są krokiem wstecz, krokiem w stronę ostrego konfliktu, który wydawało się jest już przezwyciężony. Znów umierają ludzie, cywile są ofiarami przemocy militarnej – stwierdził minister Steinmeier.

   

  Szef niemieckiej dyplomacji przypomniał, że sprawa Ukrainy jest tematem częstych i długich rozmów ministrów spraw zagranicznych UE. - Mimo różnic pomiędzy 28 państwami zawsze udaje nam się wypracować wspólne stanowisko, tak jak na ostatnim posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych – zauważył.

   

  Ministrowie nawiązali też do planowanego w najbliższych miesiącach spotkania ministrów spraw zagranicznych, a następnie szczytu prezydentów Polski, Niemiec i Francji. Rozmawiali także o możliwości współpracy Niemiec i Grupy Wyszehradzkiej. Okazją do szerszego omówienia tego tematu będzie spotkanie w tym gronie 23 marca w Bratysławie.

   

  Minister spraw zagranicznych Niemiec został ponadto przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz spotkał się z marszałkiem Radosławem Sikorskim. 

  Ministrowie SZ Polski i Niemiec Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier
  Ministrowie SZ Polski i Niemiec Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: