close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 stycznia 2017

  Prof. Andrzej Przyłebski złożył w czwartek, 12 stycznia, pierwszą wizytę oficjalną w Magdeburgu, gdzie spotkał się z premierem Saksonii Anhalt Reinerem Haseloffem.

  Podczas spotkania, Ambasador  rozmawiał z premierem Haseloffem m.in. o bardzo dobrej współpracy miedzy  Saksnonią Anhalt a Polską, zarówno w sferze gospodarczej, jak regionalnej, naukowo - kulturalnej i społecznej. Premier Haseloff   z dużym uznaniem mówił o zaufaniu we wzajemnej współpracy i opowiedział się za intensyfikacją relacji polsko-niemieckich na płaszczyźnie europejskiej.

   

   

  Polska, jak zaznaczyli obaj rozmówcy, jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Saksonii Anhalt. Wg danych za 2015 r., Saksonia Anhalt sprowadziła towary z Polski o wartości 1,74 mld euro. Eksport towarów do Polski w tym czasie wyniósł  ok. 1,6 mld. Polscy przedsiębiorcy zyskują też coraz większe znaczenie w inwestycjach zagranicznych w tym kraju związkowym.

   

  Premier Haseloff zapewnił Ambasadora, że Magdeburg nadal będzie wspierać współpracę z Polską, nie tylko w wymiarze regionalnym, gdzie od 2003 r. ścisłym partnerem jest województwo mazowieckie, ale również w wymiarze europejskim. Omawiając kwestie współpracy kulturalnej i edukacyjnej, premier Reiner  Haseloff zapewnił Ambasadora A. Przyłebskiego, że w latach 2016/2017 realizowany będzie program wizyt edukacyjnych młodzieży szkolnej w byłych nazistowskich obozach zagłady, znajdujących się obecnie na terytorium Polski.  

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: