close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 24 października 2018

  W dniach 22-23 października 2018 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, przebywał z oficjalną wizytą w Republice Federalnej Niemiec. Wizyta miała nie tylko wymiar polityczny, lecz również gospodarczy, była także związana z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

   

  Podczas wizyty polski Prezydent spotkał się z Prezydentem Niemiec, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Kanclerz Angelą Merkel, a także uczestniczył w Forum Polsko-Niemieckim. Wieczorem, 23 października, Pary Prezydenckie obu krajów wzięły udział w uroczystym koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  Bogaty program wizyty Prezydenta Dudy w Niemczech rozpoczął się już we czwartek, 22 października w Brandenburgii od spotkaniem z dynamiczną polską przedsiębiorczością. W Biesenthal pod Berlinem Prezydent odwiedził Zagraniczne Biuro Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), jednego z laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes. - Tym samym Andrzej Duda chce zwrócić uwagę na ważną rzecz: że nie tylko niemieckie firmy inwestują w Polsce, ale mamy też coraz większą grupę polskich firm inwestujących w Niemczech – powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

   

  Następnego dnia wizyty polska Para Prezydencka została przyjęta z pełnym ceremoniałem wojskowym przez parę Prezydencką Niemiec w pałacu Bellevue.

   

  W rozmowie z Prezydentem RFN, Frankiem-Walterem Steinmeierem, Prezydent Andrzej Duda podziękował za możliwość obchodzenia także w Berlinie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polski Prezydent zaznaczył, że rok 1918 inaczej kojarzy się w Niemczech i w Polsce. – Tym bardziej dziękuję za podkreślenie tego jednego z fundamentów naszej historii, jakim jest odzyskanie przez Polskę niepodległości – powiedział Andrzej Duda. 

   

  Prezydenci poruszyli też kwestie bieżących relacji polsko-niemieckich, kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz zagadnienia europejskie, a także tematy, które są dzisiaj sporne w bilateralnych stosunkach. Na konferencji prasowej Prezydent Duda podkreślał znaczenie przyjaźni polsko-niemieckiej, pogłębiającej się współpraca gospodarczej między naszymi krajami, ale wspomniał również o różnicy zadań w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2.

   

  Prezydent Andrzej Duda wziął również udział w Forum Polsko-Niemieckim, gdzie po raz drugi tego dnia rozmawiał z Prezydentem Steinmeierem. Podczas szczerej debaty omówione zostały kwestie reformy Sądu Najwyższego oraz pozycji i roli Polski w UE.

   

  Prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania z kanclerz Angelą Merkel dyskutował na tematy bieżących relacji polsko-niemieckich i sytuacji w UE, ale także stosunków transatlantyckich, sytuacji na Ukrainie i polityki klimatycznej. Na życzenie kanclerz rozmowa odbyła się w cztery oczy. Jak powiedział później minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta, w trakcie dyskusji pojawił się także wątek zwycięstwa PiS w wyborach samorządowych i jego konsekwencje. Prezydent Duda ocenił tę rozmowę jako „bardzo dobrą”.

   

  Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda, realizowała w trakcie wizyty w Berlinie oddzielny program w towarzystwie małżonki Prezydenta Niemiec, Elke Büdenbender.

   

  Ostatnim punktem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy w Berlinie był uroczysty koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej pod batutą dyrygenta Marka Pijarowskiego zorganizowała Ambasada RP w Berlinie w imponującej wielkiej sali koncertowej Berlina – Konzerthaus Berlin.

   

  Wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, podczas której obaj prezydenci wygłosili przemówienia. Wśród honorowych gości zaproszonych przez Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego i jego małżonkę, Julię Przyłębską - prezes Trybunału Konstytucyjnego RP, znalazły się także małżonki prezydentów Polski i Niemiec, a także były prezydent RFN, Joachim Gauck, wraz z partnerką, Danielą Schadt.

   

  W czasie wizyty w Republice Federalnej Niemiec Parze Prezydenckiej towarzyszył Ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski. W składzie polskiej delegacji znaleźli się ministrowie Kancelarii Prezydenta: Krzysztof Szczerski, Adam Kwiatkowski, Błażej Spychalski oraz wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: