close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 maja 2018

  Przed ratuszem dzielnicy Berlin-Reinickendorf odbył się festyn polonijny „Dzień Polonii” zorganizowany przez Polską Radę Związek Krajowy w Berlinie we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady

  Na placu przed ratuszem Reinickendorf  przez cały dzień odbywały się występy polskich i polonijnych zespołów muzycznych m.in. berlińskiego zespołu folklorystycznego „Krakowiacy”, „Lajkonik” z Hanoveru oraz zespołów i grup z Szamotuł oraz przybyłego z Republiki Czeskiej polonijnego zespołu ludowego ”Zaolziaczek” z Jabłonkowa. Z kolei w sali koncertowej przy ratuszu wystąpiły zespoły polskie i polonijne, m.in. Stan Zawieszenia, Ela Dębska, Kapela NOWINA z Jabłonkowa (Czechy) oraz zespół bliuesowo-rockowy THE OLD BAND z Szamotuł. Kulminację wieczoru stanowił występ zespołu ŁZY.

   

  Na placu przed budynkiem rozstawiono namioty z kilkudziesięcioma stanowiskami promocyjnymi. Promowały się na nich instytucje i organizacje polonijne, które prezentowały swój dorobek i zachęcały odwiedzających do zaangażowania się w działalność polonijną. Swoje stanowiska miały także  polskie regiony i samorządy. Oprócz tego promowały się polskie i polonijne firmy, oferowane były potrawy tradycyjnej polskiej kuchni.

   

  Tegoroczny Dzień Polonii wpisywał się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Podczas imprezy odwiedzający mogli zapoznać się z wystawą "Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość”. Ekspozycja autorstwa Piotra Wdowiaka pod patronatem Senatu RP, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska przybliża m.in. mało znaną litewską i żmudzką historię rodu Piłsudskich i skoligaconych z nim rodzin Bilewiczów i Butlerów.


  W ramach części oficjalnej zebranych powitał Kierownik Wydziału Konsularnego Marcin Jakubowski. Patronat nad świętem Polonii objął po raz kolejny burmistrz dzielnicy Reinickendorf Frank Balzer.

  IMG_0119
  IMG_0120
  IMG_0125
  IMG_0127
  IMG_0242
  IMG_0244

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: