close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 5 września 2019

  W dniach 3-4 września podczas obywającego się w Krynicy XXIX Forum Ekonomicznego miało miejsce Polonijne Forum Ekonomiczne. Hasłem tego wydarzenia było pytanie: Dobrze być Polakiem – jak dbamy o polskie interesy i wartości na arenie międzynarodowej? Uczestniczył w nim Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, który powiedział na Forum, że naszym najważniejszym interesem jest obrona polskiego systemu wartości, przekładającego się na polski sposób życia.

   

   

  W dniach 3-4 września 2019 r. po raz kolejny w ramach  Forum Ekonomicznego w Krynicy odbyło się Polonijne Forum Ekonomiczne. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, środowisk polonijnych oraz krajowych organizacji pozarządowych. W panelu dyskusyjnym pierwszego dnia Polonijnego Forum Ekonomicznego uczestniczył również Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski.

   

  Uczestnikami dyskusji oprócz Ambasadora A. Przyłębskiego byli Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu RP, Anna Schmidt-Rodziewicz – poseł na Sejm VIII kadencji, sekretarz stanu w KPRM, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego oraz Przemysław Żurawski vel Grajewski – wykładowca Akademii Dyplomatycznej MSZ. Dyskusję moderował Krzysztof Ziemiec, redaktor TVP S.A.

   

  Podczas panelu Polonijnego Forum Ekonomicznego dyskutowano, w jaki sposób politycy, dyplomaci a także Polonia i Polacy za granicą mogą zabiegać o nasze polskie interesy. Mówiono również o sposobach umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju poza granicami oraz odnajdywania i utrwalania tradycyjnych wartości europejskich.

   

  – Polonia to nasz wielki kapitał, wielka szansa. To ponad 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie. Jej serce bije po polsku – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas IV Polonijnego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

   

  – Obrona naszych interesów to obrona naszych wartości, naszego sposobu życia, który jest mocno zagrożony – mówił ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski. Jak stwierdził, bronić tych wartości można m.in. poprzez wspieranie nauki języka polskiego i kultury polskiej. Zaznaczył, że od 30 lat Niemcy nie wypełniają traktatowego obowiązku finansowania nauki języka polskiego. – To jest walka o 300 tys. młodych Polaków w Niemczech – podkreślił na koniec dyskusji polski dyplomata.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: