close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 sierpnia 2019

  – Wizyta ministra Maasa jest kontynuacją tradycji udziału najważniejszych polityków niemieckich w obchodach rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. To też dowód bliskich relacji Polski i Niemiec oraz znaczenia, jakie obie strony przywiązują do szczerego i intensywnego dialogu – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszy dzień wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa.

   

   

  Głównym celem dwudniowej wizyty ministra Maasa w Warszawie jest udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec wspólnie złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar Rzezi Woli, odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego,  a także spotkają się z młodzieżą polsko-niemiecką.  – Doceniam decyzję ministra Heiko Maasa o udziale w tych uroczystościach, która jest wyrazem jego wrażliwości historycznej, a także podkreśleniem znaczenia kwestii historycznych w relacjach Polski i Niemiec – powiedział minister Czaputowicz.  

   

  Podczas rozmów bilateralnych omówiono m.in. bieżące sprawy europejskie, w tym wybór nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ministrowie spraw zagranicznych poruszyli również temat relacji dwustronnych z uwzględnieniem wątków historycznych. – Cieszę się ze spotkania polsko-niemieckiego Okrągłego Stołu w czerwcu tego roku i liczę na owocną kontynuację rozmów podczas kolejnego spotkania w listopadzie – powiedział minister Czaputowicz podczas konferencji prasowej. Podkreślił także, że Polakom leży na sercu, by ich rodacy mieszkający w Niemczech mogli zachować znajomość języka ojczystego oraz pielęgnować polską kulturę i zwyczaje.

   

  Rozmówcy dyskutowali ponadto o sprawach międzynarodowych, w tym także o perspektywach Partnerstwa Wschodniego. – Polska i Niemcy aktywnie uczestniczą w debacie o przyszłości Partnerstwa, a nasze rozmowy są okazją by pogłębić wzajemne zrozumienie i poszukiwać wspólnego stanowiska –­ podkreślił minister Czaputowicz. Poruszono także temat szczytu Procesu Berlińskiego, który odbył się na początku lipca w Poznaniu. Minister Jacek Czaputowicz zaznaczył, że Polska chętnie dzieli się swoim doświadczeniem transformacji ustrojowej. – Jesteśmy przekonani, że zacieśnianie relacji Unii Europejskiej z państwami Bałkanów Zachodnich przyczynia się do wzrostu stabilności i dobrobytu tego regionu – ocenił.

   

  W przeddzień 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obaj ministrowie wzięli również udział w uroczystościach na Placu Krasińskich w Warszawie, gdzie wspólnie uczestniczyli w mszy polowej, a następnie wysłuchali apelu poległych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli powstańców. Na zakończenie uroczystości ministrowie Czaputowicz i Maas złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  fot. Tymon Markowski / MSZ

  Galeria zdjęć

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: